Kadayıfın altı kızardı

necmettin erbakan tarafından siyaset dünyamıza kazandırılan kelam.

ayrıntılar için bakınız can dündar yazısı:
güneri cıvaoğlu geçenlerde bir yazısının satır arasın­da öyle bir anı aktardı ki okuduğuma inanamadım.
anlattığı anı 1980 yılına ait… o yıllarda demirel’in azınlık hükümeti, erbakan’ın “kerhen” desteğiyle sürüyordu. “hoca.” kadayıf tepsili basın toplantılarında “kadayıfın altı kızarınca, desteği çekeceklerini” söyleyip duruyordu.
ben de o zamanlar henüz mesleğinin ilk basamaklarında bir gazeteci olarak parti kapılarında sonuçsuz lider zirveleri­ni “izliyor,” “acaba ne çıkacak,” “erbakan desteği ne zaman çekecek,” “hükümet ne olacak”‘ sorularına yanıt arıyordum.
sonra o tarihi görüşme kapıya dayandı. başbakan demirel. erbakan’la görüşecekti ve bu görüşme, hükümetin kaderini belirleyecekti. iki lider başbaşa bir odaya kapandılar. ve bir gazeteci ordusu da kapıda beklemeye koyuldu. tam üç saat süren bir “görüşme maratonu”ndan sonra demirel, bunalımın aşıldığını, erbakan’ı ikna ettiğini, desteğin sü­receğini açıkladı.
mesleğin ağır topları hemen bu ikna işinin nasıl çözül­düğü konusunda kulislere dalarken, benim gibi acemiler kendimizce yorum yapmaya çalışıyor, “olsa olsa…” metoduy­la yazılar yazıyorduk.
işin aslı tam 15 yıl sonra açığa çıktı. bakın erba­kan, 15 yıl önceki o görüşmenin perde arkasını güneri cıvaoğlu’na nasıl anlatmış:
“aslında çok şey konuşmadık. süleyman içeri girdi. ‘necmettin çok yorgunum, şöyle bir uzanayım’ dedi. odamda uzun bir kanepe vardı. ayakkabılarını çıkardı. uzanıp yat­tı. biraz uyukladı. sonra şurdan burdan konuştuk. iki eski arkadaş, güzel güzel sohbet ettik. birkaç saat böyle geçti. ‘hay allah razı olsun, biraz açıldım’ dedi. ayakkabılarını giydi, öpüştük, çıktı.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s