Kurban 2007 İHH İnsani Yardım Vakfı

Günler, aylar geçti. İşte Müslümanlar yeniden bayramlarına kavuşuyorlar; bayramın sevincine, neşesine, Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’i adayışındaki gurura erişiyorlar.

Kurban’ı anlamak, onun sırrına ermek için işte dünya dönmeye devam ediyor. Dünya ile birlikte İHH İnsani Yardım Vakfı’nın beş kıtadaki görevlileri de sevgiyi, umudu, kardeşliği yüklenerek aynı ruhaniyetle, aynı duygu yoğunluğuyla dönüyorlar.

Savaşlara, yarınsız hayatlara umudu katık ederek önlerini göremeden yürüyen muhacirlere; doğal afetlerin, krizlerin ve yoklukların yetim bıraktığı yavrulara; dullara; kimsesizlere; tebeşiri olmayan okullara; aspirini olmayan hastanelere; dahası kardeşlere doğru yüzümüzü dönüyor, onlara koşuyoruz bayramla, Kurban’la.
Sevinçliyiz, coşkuluyuz; çünkü bayram var önümüzde. Savaşlara, afetlere, yoksulluklara ve mahrumiyetlere rağmen bayramı kutlayacak, bayram sevincini doya doya yaşayacağız. Bu, bizim bayramımız. Kırık dökük de olsa evimiz, bacamız tütmese de soğuk kış günlerinde, çocuklarımızın minik bir oyuncağı olmasa da ellerinde, bayramı kutlayacağız. Yüreğimizdeki umudu, dostluğu, yarenliği, 1000 yıl ötesinden bizlere miras kalan lokmamızı paylaşacağız, yakınlaşacağız. Çünkü bayram, sevinmek demek; çünkü Kurban, yaklaşmak, yakınlaşmak, “birr”de eriyip aynı ruhla yeniden dirilmek demek. Çünkü Kurban, “Aldırma düşmanın sillesine, topuna, tüfeğine. Sen ondan çok daha güçlüsün.” demek. Çünkü Kurban, yokluklar, yoksunluklar içinde olunsa da yeniden tüm zincirleri kırma provası; Hakk’ın önünde eğilme; İbrahim enginliğinde İsmail’ini, yani canını ciğerini adama erdemliliğidir.

Dünya dönüyor; biz de yüzümüzü kardeşlerimize dönüyoruz Kurban’la. Doğuda ya da batıda, kuzeyde ya da güneyde; siyah ya da sarı, kızıl ya da beyaz, dönüyoruz yüzümüzü. Boşnakça ya da Arapça, Kımerce ya da Çeçence, Kurban’la kardeşlerimize dönüyoruz yüzümüzü. Onları kucaklamak, hatırlarını sormak istiyoruz. Dertlerine tasalarına ortak olmak, sevinçlerini paylaşmak istiyoruz Kurban’la. Anadolu’daki kardeşlerinin selamlarını onlara bir parça kurban etiyle sunup, sofralarına konuk olmak istiyoruz.

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak ilk defa, Kurban’la, 15 yıl önce Bosna-Hersek’te adaletsizliğe, garip dünya dengelerine ve anlamsız reel politiğe kurban edilen kardeşlerimizin yanında olmuş, onlarla acıları paylaşmıştık. Aylar yıllar geçti ve İHH, Bosna ile yola koyulduğu bu kardeşlik kervanını Asya’ya, Afrika’ya, Balkanlar ve Kafkasya’ya, Ortadoğu ve Uzakdoğu’ya, dahası Güney Amerika’ya kadar sürdü. Rotamız hep adalet, hedefimiz kardeşlik ve paylaşma oldu. Kimisi “Nerelerde kaldınız?”, kimisi “Bir daha ayrılmak yok!” derken bizler de Anadolu’dan taşıdığımız selam ve sevgilerimizi, “Sizleri ne de çok özlemişiz!” diyerek ulaştırdık.

Rabbimizin bizlere hesapsızca sunduğu nimetlerden bir nimettir Kurban. Bir vesiledir yeniden dipdiri bir başlangıç için. Tatlı bir tebessümdür çocuklarımızın başlarını okşamak, eli öpülesi ihtiyarlarımızın hatırlarını sormak için. İnsan sıcağıdır, dost ocağıdır, gönül volkanıdır, coşmak ve coşturmak için. Tüm bunlar Kurban’ı klasik bir et bayramı olmaktan çıkartır ve Kurban’a ruhani bir coşkunluk elbisesi giydirir. Bu elbiseyi gören de giyen de sınırsız bir doyumla yeniden bakar hayata. Misyonerlerin milyar dolarlık bütçelerle ekmeği, yemeği, okuyacak kitabı olmayan biçareleri sömürmelerine artık dur der. Tembellikten, ataletten beyinleri uyuşmuş gariplere ufuklar açılır ve Kurban, İslam coğrafyamızda her şeyin bir şeyle değişmeye başlayacağını ve o şeyin de kendi ruhumuzla besleneceğini, üzerimizdeki karamsarlık bulutlarının bir kader olmadığını anlatır.

Bu sene dünyanın beş kıtasında, 111 ülke ve bölgesinde Kurban’la yeniden diriltilecek olan esenlik muştusuna ve kardeşlik duasına tüm hayırseverleri davet ediyoruz. Kurban, kardeşlerimize selamımız olacak. “Bu Kurban Yoksula Derman Yeryüzüne Bayram” olacak!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s