‘Anka Kuşu’ 9 Kasım’da!


Huzuru farklı yerde arayanlara ‘Anka Kuşu’
Türkiye’deki bir çok sorunu beyaz berdeyle anlatmaya çalışan Mesut Uçakan, yeni filmi Anka Kuşu ile iddialı geliyor.

Mesut Uçakan, uzun süredir üzerinde çalıştığı Anka Kuşu adlı filmle seyircinin gönlünü alcak.

Filmleriyle ilk defa başörtüsü sorununa, faili meçhul cinayetlere ve İstiklal Mahkemeleri’ne el atan usta yönetmen Mesut Uçakan, Kasım’da vizyona girecek son filmi “Anka Kuşu/Bana Sırrını Aç”la çok tartışılacak bir çalışmaya imza attığına inanıyor.

Türkiye’nin yapısına dair çok tartışılacak yeni gündem maddelerini beyazperdeye taşıyan Anka Kuşu 9 Kasım’da vizyona girecek.

Başrollerini Yalçın Dümer, Ceren Öztürk, Kenan Bal, Kaan Girgin, Fatih Hürkan ve Gafur Uzuner’in paylaştığı film, gündemdeki hararetini bugün de koruyan kimi siyasi gelişmelere de gönderme yaparak, bir yönetmenin ölümsüzlük sırrını sorgulamasını anlatıyor.

TEKKE VE DERGAH ORTAMI

Modern insanın yaşama dair çıkmazlarını ele alan ve “Anka Kuşu” anaforundan yola çıkan film, “kurtuluş” için seyirciye farklı bir reçete sunuyor. Günümüzün vahşi çatışmalarla dolu ortamında, mutluluğu farklı yerlerde aramak yerine, bizi sonsuzluğun sakin sularına sürüklüyor. Filmin en çarpıcı tarafıysa, filmdeki yönetmenin içinde düştüğü ruh sancılarından kurtuluşunu bir dergahta bulması. Bu açıdan film, tekke ve dergahlara farklı bir pencereden yaklaşıyor.

UÇAKAN: HAYAT, BİR OYUN

‘Neden bir film yönetmeninin hayatını ele aldınız’ sorusuna, filmdeki olaylarla ilgisi olmadığı, ama duygu ve düşünce planında kendini anlatmaya çalıştığı cevabını veren Uçakan, “Kendim dersem bencillik ettiğimi sanmayın. Kendim diye biri yok ki anlatayım. Her şey bir yanılsamadan ibaret. Gerçekte ne ben varım, ne bir başkası. Hayat, bir oyun. Maksadım bu oyunu göstermek” diyor.

‘ANKA KUŞU’

Mesut Uçakan’ın yönettiği ve Yalçın Dümer, Kenan Bal, Ceren Öztürk ile Rahmi Dilligil’in oynadığı Anka Kuşu – Bana Sırrını Aç, 09 Kasım 2007′de 35 Milim Filmcilik dağıtımıyla Sinema Ajans tarafından vizyona çıkarılıyor.

Çocuk yaşta ailesini kaybedip İstanbul’da yaşamaya başlayan Selman, çocukluğunda yetiştiği kültürle içinde yaşadığı metropolün acımasız kültürü arasındaki derin çelişki karşısında büyük bir şizofreninin içine sürüklenmektedir.

Çocukluğunu yaşadığı kasabada Emin Efendi’yi bulan Selman, yaşadığı dünyanın gerçek ‘mimar’ına ulaşmak için ucu bucağı olmayan bir yolculuğa çıkar.

Filmden kareler:
resim 1 resim 2 resim 3 resim 4 resim 5 resim 6 resim 7 resim 8

Fragman:

www.ankakusu.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s