12 yıldır dinmeyen acı: Srebrenitsa1995 yılında, “Güvenli Bölge” ilan edilen Srebrenitsa’da dünyanın gözleri önünde bir soykırım gerçekleşti. Srebrenitsa’da acılar tazeliğini korurken, toplu mezarlardan çıkarılan cesetler her yıl 11 Temmuz günü yakınlarının duaları eşliğinde defnediliyor.

1995 yılında, Bosna Savaşı sona ermek üzereyken, güvenli bölge ilan edilen Srebrenitsa’nın nüfusu 40 bini aşmıştı. Srebrenitsa’daki Boşnakların tamamının av tüfeklerine varıncaya kadar silahları toplanmış ve Fransız General Jacques Morillon “BM sizi koruyacaktır ve asla terk etmeyecektir.” şeklinde halka teminat vermişti.

Tamamen korumasız bırakılan ve sadece 400 “Barış” Gücü askerinin korumasına emanet edilen Srebrenitsalılar, 1995 Temmuz’unun başlarında 10 günlük bir zaman dilimi içerisinde Ratko Mladiç ve emrindeki Çetnik sürülerinin insafına bırakılmak suretiyle 10 binden fazla kurban verdi. Tüyler ürperten katliamda BM ve NATO gibi uluslararası mekanizmaların hiçbiri herhangi bir girişimde bulunmamış, Sırplara adeta “Siz işinize bakın.” mesajı verilmiştir.

Dünyanın seyirci kaldığı katliama, karar mekanizmaları da çifte standartlı yargıları ile ortak olmuştur. Örneğin Lahey Adalet Divanı, bir yandan Srebrenitsa’da işlenenlerin soykırım olduğunu kabul ederken, diğer yandan da Sırbistan’ın katliamdan dolayı suçlanamayacağını belirtmiştir. Katliam gerçekleşirken, korumaları altında olan Srebrenitsalıları Sırp Çetniklerin eline teslim eden Hollandalı askerler ise geçtiğimiz yıl şeref madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Srebrenitsa mağdurları, her yıl katliamın gerçekleştiği 11 Temmuz günü anılıyor. Bu yıl da Srebrenitsa Katliamı’nın 12. yıldönümünde büyük bir tören gerçekleştirilerek Sırplar tarafından katledilen 465 kişi yeniden toprağa verildi. Anma töreni, Bosna’dan ve dünyanın çeşitli yerlerinden on binlerce Müslüman’ın katılımıyla gerçekleşti.

Srebrenitsa’da yaşananlar tazeliğini korurken, dinmeyen acılar arasında yeni bir hayat inşa edilmeye çalışılıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s