IRAK PARAMPARÇA -Iraq In Fragments17 yıldır düzenlenen Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali, ilk kez 1988’de başladı. Daha sonra 2 yıl ara verildi ve 1991’den itibaren senelik düzenlendi. Festival sadece bir tek ödül veriyor. Film yapımında gösterilen cesaret için verilen “Nestor Almendros Prize” ödülü, ABD yapımı “Iraq in Fragments / Irak Paramparça” belgeseliyle yönetmen James Longley’e verildi.

“Irak Paramparça”, savaş-sonrası Irak’ı üç bölümde anlatan bir belgesel. Birinci bölüm; 11 yaşındaki Mohammed Haithem’in gözünden anlatılmış. İkinci bölüm: İslam Kanunlarını benimseyen siyasal/dinsel hareketin öncüsü Şii Mukteda Sadr’ın izleyicileri arasında çekilmiş. Üçüncü bölüm; Güney Kürdistan’da filme alınmış. Kürtlerin yaşadığı acılar, bağımsızlık çabaları, seçimler bu kez bir baba ve oğlunun ağzından anlatılmış.

Amerika’da “Sundance Film Festivali”nde de, çeşitli ödüller kazanan yönetmen James Longley, filmi hakkında şunları belirtti: “Iraq in Fragments’ filminde birleşen şey, çoğumuzun Irak’ı nasıl gördüğü; Sünniler, Şiiler ve Kürtler. Ülkeyi üçe bölünmüş gösteren bir yağlıboya tablo yapmak çok kolay olurdu ama gerçek o kadar kolay değil. Filmimde ben kendi politik görüşlerimi kimseye kabul ettirmeye çalışmıyorum. Irak’taki insanların kendi hayatları, kendi problemleri ve olayları değerlendirmek için kendi görüş açıları var. Bir gün Amerika Irak’ı terk eder, ama Iraklılar kalır. Benim filmim onlar hakkında.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s