100 Ytl ve Bir Kızın hikayesi


›› Download Link ‹‹  (.flv – Flash Video)

Siz görürseniz Afrika Görecek. Haydi Sizde bir göze ışık olun!

daha fazla bilgi için tıkla Afrika’nın gözleri Türkiye’ye emanet

Afrika’nın 10 ülkesinde yürütülen “Katarakt Ameliyatlarının” ikinci durağı Togo oldu. Batı Afrika ülkesi Togo’nun kuzeyindeki Dapaong ve Kara şehirlerinden 288 kişi gerçekleştirilen başarılı ameliyatlar sonucunda ışığa kavuşturuldu. Dünyadaki renkleri yeniden gören Afrikalılar, Türkiye’ye teşekkür ettiler. 

Hayırsever Türkiye halkının bağışlarıyla İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Afrika’da başlatılan “Katarakt Kampanyası” devam ediyor.Katarakt nedeniyle görme engeli yaşayan insanların ameliyatla ışığa kavuşturulmasının ikinci durağı Togo oldu. Batı Afrika ülkesi Togo’nun kuzeyinde yapılan ameliyatlar neticesinde 288 kişinin gözleri açıldı.

Togo’da kataraktlı hastaların tespiti maksadıyla 2 aylık bir çalışma yürütüldü. Dapaong ve Kara şehirlerinde binlerce insan muayene edildi. Göz sağlık taraması için uzun kuyruklar oluştu.

Ülkede 10-15 Mayıs 2007 tarihleri arasında 5 bin 500 kişinin gözleri muayene edildi. Yapılan muayene neticesinde 288 kişinin acilen ameliyat edilmesine karar verildi. Ameliyat yapılmasına gerek görülmeyen 900 kişiye gözlük dağıtılırken binlerce hastaya da göz ilacı verildi.

Dapaong ve Kara şehirlerinde 288 kişinin gözleri başarılı ameliyatlarla açıldı. Bunlardan 12 kişinin iki gözü de ameliyat edildi. Sonuçta 300 göz cerrahi yöntemlerle yapılan ameliyatlarla ışığa kavuşturuldu.

Benin’in ardından Togo’da da göz hastalarına yönelik sağlık taramasının yapılması ve bunun neticesinde katarakt nedeniyle görme problemi yaşayan insanların ameliyat ettirilerek ışığa kavuşturulması büyük sevince yol açtı. Togo’daki sağılık taraması ve ameliyatlar 18 kişilik İHH İnsani Yardım Vakfı ekibi tarafından gerçekleştirildi. Katarakt ameliyatlarının ilk durağı olan Benin de ise geçtiğimiz günlerde 390 kişinin gözleri açılmıştı. Işığa kavuşanlar hayırsever Türkiye halkına teşekkürlerini ilettiler.

Bölgeden gelen insan hikâyeleri

Oyuncaklarını gördü

Hastaneye geldiğinde bir kuş gibi titriyordu. Kim bilir kaç defa çukurlara düşmüş, kaç defa ölüm tehlikesi geçirmişti. Yedi yaşına gelmiş ama sanki doğmamış gibiydi. Bir defa olsun anne ve babasının yüzünü görmemişti. Biricik kızını bağrına basarak bekleyen annesi, kızının gözlerine bakacağı anın heyecanını yaşıyordu. Başarılı ameliyattan bir gün sonra Hudanur’un gözleri açıldı. İHH’nın hediye ettiği elbise ve oyuncaklarla iki sevinci bir arada yaşadı. Artık o da görüyor ve o da gülüyor.

Ailenin tek çocuğu: Ayşe

Ayşe 13 yaşında. İlkokul 6. sınıf öğrencisi. Küçük yaşlardan itibaren sağ gözü görmemiş. Gözlerindeki kaşıntı ve acılar sebebiyle gözyaşları hiç dinmemiş. İHH’nın getirdiği ışığı duyan annesi tek çocukları olan Ayşe’yi, yaşadığı köyden 50 km uzaklıktaki Dapaong şehrine getirdi. Bir gün sonra o da iki gözüyle hayata bakmaya başladı.

Lise öğrencisinin umudu olduk

19 Yaşında lise 2 öğrencisi. “Gözümden dolayı beynimin sadece yarısının çalıştığını hissediyorum” diyen Abailouj, üç ay daha geç gitmemiz ihtimalinde sağ gözünü tamamen kaybedecekti. Ameliyattan bir gün sonra okulunda kendisini ziyaret ettiğimizde paylaştığımız mutluluğu sözlerle ifade etmek imkânsızdır.

Büyük boy fotoğraf 1

Büyük boy fotoğraf 2

Büyük boy fotoğraf 3

Büyük boy fotoğraf 4

Büyük boy fotoğraf 5

Büyük boy fotoğraf 6

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s