Afrika’nın gözleri Türkiye’ye emanet

Original link: http://video.google.com/videoplay?docid=391923514062940351
›› Download Link ‹‹  (.avi – High Quality)
›› Download Link ‹‹  (.flv – Flash Video)
›› Download Link ‹‹  (.mp4 – iPod / PSP)

İHH, Mali, Nijer, Burkina Faso, Çad, Sudan, Etiyopya, Somali, Gana, Togo, Benin gibi Sahra kuşağı ülkelerinde bir sene içerisinde 100.000 katarakt ameliyatı yapmayı planlıyor. “Siz Görürseniz, Onlar da Görecek” sloganıyla başlatılan kampanyaya hayırseverler bir ameliyat bedeli olan 100 YTL ödeyerek katılabilecekler.

Dünyanın 100 ülke ve bölgesinde sosyal içerikli kalkınma projeleriyle fakirlerin, mağdurların, muhacirlerin ellerinden tutan ve bu anlamda yüzlerce farklı projeyi uygulayan İHH İnsani Yardım Vakfı yeni ve çok kapsamlı bir projeyi daha Afrika’da hayata geçirmeye hazırlanıyor: Afrika Katarakt Projesi.

Dünya üzerindeki en fakir 22 ülkeden 19’unu barındıran Afrika, sağlık altyapısı olarak da farklılık arzetmiyor. Her 10 saniyede bir çocuğun önlenebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği Afrika’nın birçok ülkesinde ortalama insan ömrü 40’ı aşmıyor. Özellikle Sahra kuşağı üzerinde yer alan Nijer, Çad, Mali, Burkina Faso, Etiyopya gibi ülkelerde ortalama olarak 40.000 insana bir doktor düşerken, milyonlarca insan hayatlarında hiç doktor görmeden yaşıyor.

kataraktİHH’nın katarakt ameliyatları yapacağı ülkelerden biri olan 13 milyon nüfuslu Nijer’de halihazırda göz ameliyatı yapabilen 11 doktor bulunuyor. Bu istatistik ülkede her 1,2 milyon insana bir göz doktoru düştüğünü göstermekte ki bu durumun vehametini acı bir şekilde ortaya koyuyor.

Kıtada gözle ilgili 10 milyonun üzerindeki körlük vakasının birçoğu katarakt hastalığı üzerinde yoğunlaşıyor. 10-15 dakikalık basit ameliyatlarla yeniden görme yetisine kavuşabilecek olan en az 5 milyon Afrikalı maalesef ekonomik yetersizlikler ve sağlık altyapısındaki sorunlar nedeniyle bu şekilde yaşamak zorunda.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s