Aselsan mühendislerini jetler mi vurdu?

IntiharSeçimler ve dis politikadaki hararetli günler nedeniyle pek üzerinde durulmuyor ama Türk Silahli Kuvvetleri modernizasyon ihaleleri ve projelerinde, büyük meblagli ve çapli atilimlarin yapildigi bir süreçten geçiyoruz.

En yakin örnek ATAK helikopterinin hangi ülke tarafindan gerçeklestirilecegine iliskin prosedür belirlendi. Milli Tank Projesi de üzerinde hizla ilerlenen projeksiyonlardan biri. Digerleri de sirada. Üstelik hepsi hem mali portreleri açisindan hem de stratejik baglamda ciddi önem tasiyorlar.

Kör silah!..

TSK’nin bu türden güçlü ve ileri teknoloji silahlarina iliskin en büyük tartisma konusu ise yillardir ayni. Çogu zaman “gerçekten öyle mi” tartismalari yapilsa dahi özellikle savas uçaklari üzerinden yapilan tartisma, bu jetlerin “düsmanini görüp görmedigi” ile ilgili.

Gerçek su ki, bu Türkiye’nin elindeki modern savas uçaklari gerçekten sert silahlar. Hava Kuvvetleri’nin dünya çapinda kalitesini birçok kez ispatlamis savas pilotlariyla birlestiginde, düsman için oldukça tatsiz bir durum ortaya çikariyorlar.

Ama mesele su ki “düsman kim” sorusunu bu silahlar yanitlayamiyor! Yani savas uçaklarinda bulunan mission (görev) bilgisayarlari karsilastigi uçaklarin dost veya düsman olup olmadiklarini söyleyemiyor. Daha dogrusu bir baska ülkenin, ABD’nin tehdit degerlendirmelerine göre söylüyor.

ABD ile savassak kimi vuracagiz?

NATO üyesi ülkelerin uçaklari ile karsilasan jetler bunlari dost olarak tanimliyor ve silah sistemleri kilitleniyor. Yani müdehale edemiyorsunuz. Saka yollu söylemek gerekirse, “savasan sahinler”, “savasamayan güvercinler” oluyor.

Örnegin-olmaz ya-ABD, Ingiltere veya Yunanistan uçaklari ile herhangi bir nedenle savasacak olsaniz uçaklarin silah sistemleri problem çikaracak durumda. Bu hal uzun zamandir Türkiye’yi rahatsiz ediyor ve meselenin halli için defalarca ABD’ye girisimde bulunulmasina ragmen elde edilen bir sonuç yok.

Dogru olan elbette bu uçaklarda Türkiye’nin kendi belirledigi dost-düsman tanimlarinin bulunmasi.

ASELSAN’in çözdügü kodlar!

Kisa süre içinde ardi sira gelen mühendis intiharlariyla gündemde yeralan ASELSAN bu sorunu simdi asmis bulunuyor. Yani ASELSAN milli bir yazilim gerçeklestirmis ve hatta bunlari tank ve helikopterlere uygulamis durumda. Ancak savas uçaklarinda problem sürüyor. Çünkü ABD, bu yazilimlarin uçaklara konulmasina izin vermiyor. Kendi programlarinin kalmasinda israrli.

Esasen bu oldukça sikintili bir durum. Sorunun teknik bir detay olmadigi çok açik. Politik ve askeri açilimlari bulunuyor. Ama ne olursa olsun asilmasi gerekiyor. Türkiye isin teknik engeleni asmis durumda. Tek yapilmasi gereken milli yazilim programlarinin görev bilgiyasarlarina entegre edilmesi.

Peki ASELSAN intiharlarinin bu yazilimla bir ilgisi var mi? Bu konu açik bir milli güvenli sorununa dönüsmüs gibi. Konvansiyonel medyanin durumu da ayni. Hiçbir yerden ses çikmiyor. Ses çikmadikça da bu intiharlar üzerindeki spekülasyonlarin sayisi hizla artiyor.

Bir yandan intihar edenlerin ailelerinden “öldürüldüler” sesleri yükselirken, öte yandan milli yazilim ile bu intiharlar arasinda bir bag olup olmadigi arastiriliyor. Dogal olarak intiharlarin ardinda, bu yazilimin hayata geçirilmesinden rahatsizlik duyanlarin olabilecegi de kulaktan kulaga yayiliyor.

iyibilgi.com

Reklamlar

22 responses to “Aselsan mühendislerini jetler mi vurdu?

 1. ülkemizin bekası için aselsanı ve aselsan mühendislerini korumak her T.C.vatandaşının ilk görevlerinden bridir.ama tabiki bu görev ilk başta devletimizin ve ordumuza aittir.devletimizin ve ordumuzun bu konuda acilen bir şeyler yapması lazımdır.

 2. şerefsiz amerika,zehir gibi bilimadamlarımızı öldürdün,bu yazılımı yüklesek bile uçaklara,savaş halinde amerika,uydudan uçaklarımızı devre dışı bırakabiliyorlar,tsk’dan ve cezaevinden çıkar çıkmaz amerikaya gidip sahiplerinden icazet alan tayyip de açıklama yapamıyor,olay intihar olarak kapatıldı,aklıma geldikçe ağlıyorum ,vatanımız üç şehit daha verdi,amerikanın ülkemizi yönetmesi kabul edilemez,konuşsak tesiri yok,sussak gönül razı değil,ALLAH sonumuzu hayır eylesin.keşke elimizden birşey gelse…

 3. inanılmaz haberler.medyaya yansıyacağını sanmıyorum ama önlem alınacağını umuyorum.üç bilim adamını saygıyla anıyorum.

 4. Bizim dost saydığımız ancak ikililik yapan ABD ve İsarail bu sistemi çözmeyi elinde bulunduran ülkelerden.Ancak bizim bu ülkeleri kardeş saydığımız halde böyle adilik yapması ne kadar da yanlış bir şey.Bunları yapanları ÖSS yi birincilikle kazanan mühendislerimizi öldürenleri şiddetle kınıyoruz.

 5. NE geçmişte ne gelecekte… Biz içimizdeki vatan hainlerinden kurtulmnadıkça daha çok şehit veriririz… Elin ABD si üniformalı askeriyle gelip VUrmuyorki Bİzim içimizde bize benzeyen şerefsiz satılmış vatan hainleriyle vuruyor A.g..

 6. BU OLAYLARA SESSİZ KALINMASI ÜZÜYOR EN ÇOK İNSANI.BU SESSİZLİK BU GENÇLERİN HALEFLERİNE KORKU VERECEK, BU GENÇLERİ YOK EDENLERE İSE CESARET.BU GENÇLERİ KORUYACAK, KOLLAYACAK GÜCE BİLE SAHİP DEĞİLSEK SÖYLENECEK BAŞKA SÖZ BULAMIYORUM.YAZIK EY GÜZEL ÜLKEM SANA…

 7. Siz Teknolojiye zamanında yatırım yapmassanız elin amarikalısı gelir size sattığı savaş uçaklarıyla sizi vurur. vahim bir durum bunların bir an önce giderilmesi gerekiyor. aksi taktirde ülkemiz Amerikalı ve israilli yamyamların bombardımanına maruz kalabilir. Bunlar kalleş insanlar kardeşim. her şey beklenebilir.

 8. Şifre çözücülerimizi kim öldürdü?
  Askeri silah ve teçhizat üreten elektronik devi ASELSAN´da Hüseyin Başbilen, Evrim Yançeken ve Halim Ünsem adlı mühendislerin intihar değil planlı bir cinayetle ortadan kaldırıldığı öne sürülüyor.

  Türkiye’nin en gizli teknolojik askeri çalışmalarının yapıldığı yürütüldüğü ASELSAN’da mühendisler intihar mı etti yoksa öldürüldü mü?
  Tarih: 7 Ağustos 2006Yer: Pursaklar-Ayancık Yolu(Ankara) Aselsan’da çok önemli projelere imza atan 31 yaşındaki makine mühendisi Hüseyin Başbilen bir aracın içinde ölü bulunuyor. ODTÜ mezunu mühendisin sol el bileğinde ve boynunda kesik izleri var. Otopsi sonucu “intihar etmiştir”denildi.

  Tarih: 16 Ocak 2007 Yer: Gölbaşı(Ankara) Aselsan’da çalışan ODTÜ mezunu elektrik mühendisi 30 yaşındaki Ali Ünsem Ünal aracının içinde tabancayla intihar ediyor. 3 yıldır Aselsan’da çalışan mühendis ölüyor.

  Tarih: 26 Ocak 2007 Yer: Batıkent(Ankara) 26 yaşındaki ODTÜ mezunu elektrik mühendisi Evrim Yançeken evinde intihar ediyor.2 yıldır ASELSAN’da görev yapan 26 yaşındaki Evrim Yançeken, 7. kattaki evinin pencerisinden atlıyor. Genç mühendis ölüyor. Yüksek lisans yapan genç mühendisin, uzun süredir tez için çalıştığı ve bu nedenle psikolojisinin bozulduğu iddia edildi. Bir de intihar notu bırakmış: “Artık dayanamıyorum. Psikolojim çok bozuldu. Yüksek lisans tezimle ilgili büyük sıkıntılar yaşıyorum. İntiharımdan kimse sorumlu değil. Ailemin üzülmesini istemiyorum. *7 Ağustos’taki ilk intiharda şüpheler vardı. Mühendis Hüseyin Başbilen’in vücudundaki kesikler için “kendi yaptı” dendi. *Gölbaşı’ndaki 2. intihar da mühendis Ali Ünsem Ünal,aracının içinde başından vurulmuş bulundu. “İntihar etti” dendi. *Batıkent’teki 3. intiharda ise Evrim Yançeken intihar notunu yazıp 7. kattan kendini attı.

  Dikkat ederseniz 3 ölüm de farklı biçimde gerçekleşiyor. 3 farklı intihar metodunu uyguluyor mühendisler.

  İntiharlar son 6 aya sıkışmış. Aselsan, TSK’nın dışa bağımlılığını azaltmak için kurulmuş bir şirket.En önemli özelliği aviyonik bakımından bunu büyük ölçüde başarmış olması.Bu aviyonik meselesi çok önemli. 650 milyon dolara F-16’larımızı ABD modernize edeceği için, işte o uçaklarda bizimkilerin yapamadığı tek şey aviyonik sistemler. Dışa bağımlılık o yüzden.Türkiye’nin en parlak üniversitesinden mezun olmuş 3 parlak mühendis. Türkiye’nin en parlak kuruluşlarından birinde iş buluyorlar. Türkiye standartlarına göre hayli iyi maaş alıyorlar.Ve “yüksek lisans tezi sıkıntısı” onları intihara sürüklüyor. Yüksek lisans neden yapılır? Daha iyi maaş, daha iyi mevkii için. mühendis zaten 26 yaşında bunu başarmış.Diğerleri de…Aselsan’ın internet sayfasına intiharlarla ilgili tek açıklama yok. Türkiye’nin en gözde kurumunun 3 mühendisi intihar ediyor, herkes “sus-pus”. Ölenler Aselsan’ın çalışanı değil yalnızca, Bu ülkenin yetiştirdiği beyinler, Olay sadece “ruhsal sıkıntı” ise, ilk intiharın ardından çalışanlarına yönelik tedbir almayan Aselsan yönetimi yine kusurlu sayılır.Türkiye’nin en gözde mühendisleri bu ölümleri görünce Aselsan’da çalışmak ister mi? Kurum, adeta içine kapanarak kendi bacağına kurşun sıkmış olmuyor mu?

  Yanıtı gizlidir ama yine soralım: Bu mühendisler hangi proje üzeride çalışıyorlardı? Geleceklerini garanti altına almış 3 kişinin ard arda intihar etmesini “yüksek lisans” notu açıklamaya yetmiyor.

  Gelelim işin aslına…

  ESRARENGİZ olaylar ABD’yi işaret ediyor. ASELSAN mühendisleri, uçak tanıma sistemlerinin ”millileştirilmesi” konusundaki başarısından sonra, benzer bir başarıyı ABD güdümlü elektronik sistemlerinin kontrol dışı bırakılması, uydu müdahalesini bertaraf edecek yeni elektronik sistemlerin geliştirilerek silahlı gücümüzün millileştirilmesi için çalışıyorlardı. Böylece ABD’nin havadaki tahtı sallantıya girmişti.

  ELİNDEN tüm kozlarıı alınmak üzere olan ABD’nin 3 gencimizi ortadan kaldırdığı öne sürülüyor. ABD aynı sistemi Eşref Bitlis Paşa’nın şehit edilmesinde de içinde bulunduğu helikopterde kullanmıştı. 3 mühendisin yaşamlarına ‘intihar’ ederek son verdiği iddiaları üzerine başlatılan soruşturma dosyaları olayların ‘normal intihar’ olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Ancak, ölen mühendislerin aileleri, bu kararı temyiz ederek yeniden incelemeye aldırdı.

  Son 6 ay içinde ülkemizin savunma sanayii ve teknolojisi açısından stratejik önemde bulunan ASELSAN’daki intiharların perde arkası aydınlanıyor . Hüseyin Başbilen, Evrim Yançeken ve Halim Ünsem, adlı mühendislerin esrarengiz biçimde intiharının altından da ABD’nin çıktığı belirtiliyor.

  ASELSAN’da son 6 ayda yaşanan 3 intihar olayı TBMM gündemine taşındı. CHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Tomanbay, Başbakan Tayyip Erdoğan’a yazılı bir soru önergesi vererek, Aselsan’da yaşanan intihar olaylarını sordu. 6 ay gibi kısa bir sürede ODTÜ mezunu 3 değerleri mühendisimizin arka arkaya intihar etmesi dikkat çeken bir olaydır.” Tomanbay soru önergesinde, “Aselsan adlı şirketimizde bu intiharları besleyen bir ortam söz konusu mudur?” diye sordu.

  Dost-düşman ayırımı

  Meclis’ten bir çözüm çıkmazken bundan bir kaç yıl öncesine kadar F-16 üretim merkezi TAI’de uçakların dost-düşman tanımlamasını yapan elektronik sistemi bir tane dahi Türk mühendisin giremediği bir bölümde üretiliyordu.Bu sistem Türk F-16 sının bir uçak ile karşılaştığında karşıdakinin dost mu düşman mı olduğunu pilota iletiyordu. Yalnız burada bir sorun vardı. Bir Türk F-16’sı stratejik kadim dostlarımızdan (!) ABD, İngiliz veya Yunan uçaklarından biri ile karşılaştığında onları ”DOST” görüyordu. Bu da bir savaş halinde Bu kadim dostlarımızın (!) bizi sinek avlar gibi avlayabilmesi anlamını taşıyordu. Aselsan mühendisleri 6 ay gibi kısa bir sürede ABD tarafından bize güdülen bu uçak tanıma sisteminin hakimiyetini lehimize çevirmeyi başardı. ABD’nin yıllarca çalışarak kurduğu tezgah, dahi Türk mühendisleri tarafından kısa bir zamanda bertaraf edilmişti.Peki dahi mühendislerimiz şimdi ne ile uğraşıyorlardı?

  Uydudan emir

  Kadim dostumuz (!) ABD, sadece uçak tanıma sistemini elinde tutma kozunu elinde bulundurmuyordu. Bundan daha vahim ve önemli bir kozu var:

  ABD, herhangi bir savaş veya askeri operasyon sırasında ABD tarafından satılmış veya modernize edilmiş elektronik sisteme sahip uçak, helikopter, tank, zırhlı birlikler, izleme sistemleri gibi hayati araçları uydusundan verdiği bir emir ile saf dışı bırakabiliyor.

  Yani, kendi yaptığı bu elektronik sistemler istendiği anda uzaktan kumanda misali uydulardan kontrol edilebiliyor. Bu Türk Ordusunun savaş başlamadan yenilgisi anlamına geliyor.

  İşte 3 dahi mühendisin katlinin nedeni

  ASELSAN mühendisleri, uçak tanıma sistemlerinin ”millileştirilmesi” konusundaki başarısından sonra, benzer bir başarıyı bu ABD güdümlü elektronik sistemlerinin kontrol dışı bırakılması, uydu müdahakesini bertaraf edecek yeni elektronik sistemlerin geliştirilerek silahlı gücümüzün millileştirilmesi için çalışıyorlardı. Bunlardan 3 gencimiz kadim dostumuz (!) tarafından ŞEHİT edildi.

  Dostumuz bu sistemi Eşref Bitlis Paşa’nın şehit edilmesinde de içinde bulunduğu helikopterde kullanmıştı.

  Bu olaylardan neden kimsenin haberi olmadı.Hrant dink öldürüldüğünde birileri bağırıyordu ülkemizin önemli bir gazetecisi öldürüldü diye.Peki ülkemizin 3 mücevheri 3 zeka küpü öldürüldükten sonra neden kimse demiyor ülkemizin önemli insanlarını kaybettik diye.Uyuyormuyuz?uyutuluyormuyuz?yoksa uyuyor gibi mi yapıyoruz?
  Bazılarının uyuduğu açık ama düşmanlarımız uyumuyor…

 9. bu 3 degerli muhendisimizin sehit edilisinden sonra,bende yukarida,belirtilen sebep ler disinda birsey dusunemedim.bence uyutulmuyoruz,sadece uyuyormus gibi yapiyoruz.butun kalbimle inaniyorum,zamani geldiginde du dev artik yalanciktan gozlerini kapama geregi hissetmeyecektir.sehitlerimize yuce Allah tan rahmet diliyorum,sizi hic unutmayacagiz.

 10. Allahtan Rahmet geride kalan ailesi ve ulusumuza baş sağlığı dilerim! Kendi yazılımını kendi dilinde, kendi silahını kendin yapmıyorsan yada yaptırmıyorlarsa ne? luzumu var, biz size daha ucuza verelim diyorlarsa, işte o zaman inadına kendin yapacaksın…ki şaşa kalsınlar. Nerede bizde böyle düşünen hükümetler…..ve oydaşları! Türk uyumaz uyur gibi yapsada uyutulsada, ölmez, öldürülsede, ölsede. “Ne Mutlu’ki TÜRK’ÜM”
  Hangi istiklal vardır ki yabancıların nasihatlarıyla, yabancıların planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir. M. Kemal ATATÜRK

 11. Şehitlerimize Allah’tan rahmet ve değerli ailelerine sabır diliyorum.Türkiye 3 gencecik dahiyi daha o şerefsiz Amerika’ya kurban verdi ve tahminim bu olaylar böyle ört pas edildiği sürece daha nice şehitler vericez.UYAN!ey güzel ülkem sana bu güne kadar hangi millet topuyla tüfeğiyle kafa tuttu,seni ele geçirdi?Sana yapılacak en büyük kötülüğü yaptılar yine,seni içten bir kez daha vurdular.Bunlara ne zaman dur diyeceksin,daha kaç kere aldığın darbelere göz yumacaksın?Bıçağın kemiğe dayanmasını mı bekliyosun illaki?
  ASIM’IN NESLİ DİYORUM YA…NESİLMİŞ GERÇEK
  İŞTE ÇİĞNETMEDİ NAMUSUNU,ÇİĞNETMEYECEK!
  MEHMET AKİF ERSOY

 12. akepenin emperyalist Batiya Karsi uyguladigi sümürge Politigi yani Aemrika ve Avrupanin her istedigini yerine getirmesi Halk tarafindan 47% Oy ile kabullenmis bir Durumda Silah Sistemleri millimi degilmi kullanilirmi hic ve hic fark etmez ve Sacmadir!

  Amerika ve Avrupa Birligi Türklerden her istedigini Yesil Masalarda Ekonomimize baski yaparak aldigi bir Dünyada Türkiyeye saldirmaz!

  Adam bedava alacagini niye kayip verip alsinki?! Amerikan Silahi Amerikadan baska kimsenin Isini görmez bunu iyi bilin…

 13. turkey (CULUK) devleti iflasa ugramistir ve cok yakin bir zamanda Irak gibi Isgal edilecektir…birdaha kurtulussavasindan bahsetmeyin o konu bugünkü türkiyelileri ASAR!!!

 14. havada denizde ve karada ve her yerde ve her zaman ülkem için çalışacağıma,her ne kadar ODTÜ mezunu olmasamda :Aselsan sevgisiyle yatıp kalkıp ona beyin yönlendireceğime zaten and içmiştim.YAŞASIN ASELSAN ve onun nezdinde Türk Savunma Sanayi.

 15. bir projede 1 tek muhendis calismaz, 100 muhendis 1 projeye bakar. abd sinek avlar gibi tek tek bu muhendislerin hepsini vurmazsa o soylediginiz zarar verilmez.bir ulke gidip tek tek muhendis oldurmez, baska yollar bulur.
  6 ayda 3 intihar cok fazla evet ama arkadaslar grup psikolojisi denilen seyi atlamis. bu cocuklar isle uyuyup, isle kalkiyorlar. ilk intihardan sonra aselsan niye onlem almamis? aselsan’in calisma kosullarini aranizda bilen var mi? varsa yoksa spekulasyon. bir kafanizi calistiin yahu. bir de bir bilen konussun.

 16. basbakanimizin ve ordumuzun acilen bir seyler yapmasi gerekli bu sekilde devam ettikce ulkemiz her gecen gun daha kotu haller alacaktir 3 sehitidimizi saygiyla aniyorum ailesine bas sagligi diliyorum allah vatanimizi dusmanlarin serrinden dogacak cirkin islerdne uzak eylesin ve korusun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s