Tataristan’da Kurban Bayramı


Büyük izlemek için tıklayın
Tataristan’ ın başkenti Kazan da Kurban bayramını kutlayan Tatar Türkleri
download
›› Download Link ‹‹  (.flv – Flash Video)

Tataristan: Sibirya soğuklarında kurban sıcaklığı
Yazar Adem VARICI
İHH ekipleri olarak bu yılki Kurban organizasyonumuz dahilinde olan Tataristan’da da büyük mutlulukla karşılandık. Başkenti Kazan olan beş milyon nüfuslu Tataristan’ın %60’ını Müslüman Tatarlar oluşturuyor. Şu an kısmi bağımlılık statüsünde olan Tataristan, petrol ve doğalgaz yataklarıyla Rusya için son derece önemli. Halen Rusya’nın etkisi altındaki bu bölgedeki kardeşlerimizle bayramı beraber yaşayalım istedik. Ancak, ne yazık ki, burada insanlar bayramı doya doya yaşayamıyordu. Fakat Tatar Müslümanları bir şeyler yapmaya kararlılar. Özellikle İslam kardeşliği birlikteliğinin sağlanması bağlamında çeşitli kültürel organizasyonlar yapılması planlanıyor. Bunun için Yusuf İslam, Sami Yusuf gibi Müslüman sanatçıların buraya getirilmesi ve Müslüman çocuklarının eğitimleri için dini içerikli çizgi filmlerin temin edilerek Rusça ve Tatarca’ya tercüme edilmesi gibi konularda yardıma ihtiyaçlarının olduğunu belirtiyorlar.
Burada yıllardır Rusya’nın baskısı altında yaşamış bu insanlar için bayramın çok şey ifade ettiğini gördük. Bizler de bu günün anlam ve önemini Türkiye’den hediye edilen kurbanlarla daha da arttırmak istedik. Türkiye’den geldiğimizi öğrenince insanların adeta gözlerinin içi gülüyordu. “Türkiye’den Müslümanların selamını getirdik sizlere!” dediğimizde “Rahmet” sözüyle karşılık veriyorlar dua niyetine. Burada, “Allah razı olsun ifadesi” “Rahmet” kelimesine karşılık geliyor ve Tatarlar tarafından üzerimize bol bol rahmet yağdırılıyor. Böylelikle hava sıcaklığının -15 derecelere ulaştığı bir ortamda, dillerini bile bilmediğimiz bu insanlar arasında olmaktan hiç kaygı duymuyoruz ve kardeşliğin sıcaklığıyla ısınıyoruz.
daha fazla bilgi için tıklayın >>

Reklamlar

One response to “Tataristan’da Kurban Bayramı

  1. ALLAH HEPİNİZİN YARDIMCISI OLSUN SICAK YÜREKLERİNİZİ BİZDEN EKSİK ETMEYİN GÖNLÜNÜZE SAĞLIK ALLAH EMANET OLUN MERVE TÜRKİYE

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s