Miraç Gecesi

Miraç (İsra) Gecesi yaklaşırken izlenmesi gereken bir belgesel.
(Miraç Gecesi 20 Ağustos / 26 Receb 1427)


Büyük seyretmek için tıklayın
diğer video için tıklayın ;
Miraç – Dursun Ali ERZİNCANLI

İsra Miraç
Miraç hadisesi nübüvvetin onikinci yılında, Peygamberimiz Aleyhisselemın Medine’ye hicretinden bir yıl önce Recep ayının 27. gecesinde vuku bulmuştur.


İsra; gece yürümek, yola gitmek, gece yolculuğu etmek, ettirilmek demektir. Özel Manasıyla Peygamber efendimizin bir gece vakti yatsı namazından sonra Mekke’den alınıp önce Tur-u Sina’da namaz kılması, sonra Mescid-i Aksa’ya gitmesidir.

Miraç da yükseğe çıkış aracı demektir. Özel manasıyla Peygamber Efendimizin Mescid-i Aksa’dan Cenabı Hakkın Yanına Çıkmasıdır.

Miraç Hadisesi Kuran’ı Kerimde Necm Suresi 1-18. ayetlerinde geçmektedir.

İsra hadisesi de İsra Suresinde anlatılmaktadır.

MİRAÇ KANDİLİ

Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri de Miraç Gecesidir. Miraç bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden ter temiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir. Resulullahın (a.s.m.) şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir terakki ufkudur.
Bu ulvi seyahat, mucizelerin en büyüğüdür. Miraç mucizesi Kur’ân-ı Kerimde âyetlerle anlatılmış ve varlığı inkâr edilemeyecek bir şekilde ortaya konmuştur. Bu îlâhî yolculuğun ilk merhalesi olan Mescid-i Aksâya kadarki safha Kur’ân’da şöyle anlatılır:

“Âyetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, herşeyi hakkıyla görendir.” (İsra Suresi, 1)

Miraçın ikinci merhalesi de Mescid-i Aksâdan başlayarak semânın bütün tabakalarından geçip tâ İlâhi huzura varmasıdır. Bu safha da Necm Sûresinde şöyle’ anlatılır:

“O ufkun en yukarısında idi. Sonra indi ve yaklaştı. Nihayet kendisine iki yay kadar, hatta daha da yakın oldu. Sonra da vahyolunacak şeyi Allah kuluna vahyetti. O’nun gördüğünü kalbi yalanlamadı. Şimdi O’nun gördüğü hakkında onunla mücadele mi edeceksiniz? And olsun ki onu bir kere daha hakiki suretinde gördü. Sidre-i Müntehâda gördü. Ki, onun yanında Me’vâ Cenneti vardır. O zaman Sidre’yi Allah’ın nuru kaplamıştı. Gözü ne şaştı, ne de başka bir şeye baktı. And olsun ki Rabbinin âyetlerinden en büyüklerini gördü.” (Necm Suresi, 7-18.)

Reklamlar

25 responses to “Miraç Gecesi

 1. siteni çok beğendim.Harikasın
  .Bi ara yaptıklarının inceliği hakkında seninle konuşmak isterim.ALLH(c.c)muvaffak etsin.çok daha hayırlı işlere imza atman duasıyla.
  SELAM İLE

 2. SELAMUN ALEYKUM.Bişe daha, hanımlar için bir bölüm hazırlamışsınız,çok güzel.Teşekkürler.Bunun erkekler için olanı yok mu?Bence onların da ihdiyacı var.Selam ile

 3. Allah razi olsun Mirac Videosu harika. Cok etkilendim. Bu videoyu Dowland yapabilirmiyim. Ne olur cok etkilendim baskalarinada izletmek istiyorum. Yanliz bu bana en gec yarin aksam namazindan once lazim. Lütfen cevap bekliyorum sizden

 4. öncelikle hepinizin miraç kandilini kutlarım.bu site çok güzel.insanı alıp başka diyara götürüyor.böyle bir site yayımladığınız için hepinize çok teşekkür ederim.hele videonuz mükemmeldi.beni alıp başka diyarlara götürdü.

 5. ÇOOOK MÜKEMMEL ALLAH GÜCÜNÜZE GÜÇ KATSIN BİZ MÜSLÜMANLARIN HER KONUDA HARAKETE GEÇME ZAMANI GELDİDE GEÇİYOR ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.

 6. SELAMINALEYKUM ey mumin kardeslarim Hepinizin MIRAC GECESI kutlu olsun bu gece ALLAH tan tek istegim tum MUSLUMAN aleminin gunahlarini affetmesi ve su ahir zamanda sabir vermesini dilerim oyle bir devir ki su an yasadigimiz her tarafta zina,haram ve gunah tutuyor ALLAH biz mumin kullarina sabir selamet ihsan etsin

 7. yapan dan hazirlayandan ALLAH RAZİ OLSUN İMŞALLAH ALLAH IN İZNİY LE TUM ISLAM ALEMİ NE HAYİRLİ İŞLER DE EN ONÇU OLURSUN UZ … ALLAH YAR VE YAR DİM ÇİNİZ OLSUN …

 8. ne diyebilirimki hemhüzün hemsevinç allahın affıyla peygamber efendimizin şefaatiyle o yedinci katta olmayı allahım bana anama,babama,oğluma,eşime,aileme ve bütün mümin din kardeşlerime nasıp ettin bubilgileri bizlere verenlere rahmen etsin Allahım sizlerden razı olsun. Bizleri kendinden ayırmasın.Bu şeytanı dünyada Allahım bize yalnız bırakmasın kısacası dünya diliyle söyliyemiyorum Allahım bize onsuz (allah) eğer allahım bizi bırakırsa halimiz ne olur. Allahım beni ve bütüm müslüman mümin din kardeşlerimi affet bizleri sensizliğe mahküm etme bizlere açı merhamet et.

 9. çok güzel belgesel böyle bişey yaptıgınız için allah sizden razı olsunn……….hem bizi hemde islam alemine hayırlı olsun

 10. gercekten muthıs bır belgesel insanın hayallerinin aklının alayamacağı kadar olan üstü.Dinimizin bu derece aklının donduracağı mucizelerin olaması şaşırtıcı.

 11. ALLAH BU SAYFAYI VE BELGESELİ HAZIRLAYANLARDAN RAZI OLSUN! TÜM İNSANLIK İZLEMELİ, BU GÜNDEN AHİRETTEKİ KONUMUNU TESPİT ETMELİ, TESPİT ETTİĞİ KONUM ARZULADIĞI KONUM DEĞİL İSE EN GEÇ BU BELGESELDEN SONRA ARZULADIĞI KONUM İÇİN HAREKETE GEÇMELİ! HEPİMİZ İZLEYELİM, İNSAN, ADAM VE KUL OLALIM!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s