İran’ın radara yakalanmayan Uçan Bot’u


Büyük izlemek için tıklayın

Uzun zamandir merak ettiğim görüntülere sonunda ulaştım.
Şimdide sizlerle paylaşıyorum, batı basınındaki görüntüler yarasayı andırıyordu. Bunlar çok daha net, peygamber tatbikatı sırasında çekilmiş görüntüler.
Alttaki haber eskide olsa bir takım teknik detayları içeriyor.

İran, Basra Körfezi ve Umman Denizi’nde süren “Büyük Peygamber” adlı deniz tatbikatında, karadan denize bir orta menzilli füze ile radara yakalanmadığı iddia edilen bir “uçan botu” başarıyla denedi

İran devlet televizyonu, tatbikatın beşinci gününde, kıyıdan fırlatılan ve denizdeki bütün hedefleri vurabilen Misak-1 füzesinin başarıyla denendiğini duyurdu. Suyun altı ve yüzeyindeki hedefleri vurabildiği iddia edilen “Misak-1” adlı füzenin teknik ayrıntılarına ilişkin bilgi verilmedi. Tatbikat sözcüsü Tuğamiral Muhammed İbrahim Dehkani ise tatbikatta “radara yakalanmayan ve her türlü silahı taşıma kapasitesine sahip uçan botu başarıyla denediklerini” bildirdi.

YÜKSEK HIZA SAHİP

Uçan botun, çok yüksek hıza sahip olduğunu, su yüzeyinden ayrılarak hedefe füze fırlatabildiğini ifade eden Dehkani, “uçan botun hiçbir hava ve deniz radarına yakalanmadığını” iddia etti. Uçan bottan, Basra Körfezi ve Umman Denizi’nin bütün bölgelerinde yararlanabileceklerini kaydeden Dehkani, dünyada az sayıda ülkede uçan bot bulunduğunu, İran’ın da bu az sayıdaki ülkelerden biri olduğunu söyledi. Uçan botun tamamen İranlı uzmanlar ve yerel teknolojiyle yapıldığını belirten Dehkani, botlardan çok sayıda ürettiklerini de kaydetti.

ŞAHAB-2’Yİ DENEDİLER

İran, geçen cuma günü, Basra Körfezi ve Umman Denizi’nde 17 binden fazla asker ve 500 geminin katıldığı bir haftalık askeri tatbikat başlatmıştı. 700 kilometre menzilli Şahab-2 füzesinin fırlatılmasıyla başlayan tatbikatın ilk iki gününde İran, “radara yakalanmayan ve savaş başlığı taşıyan Fecr-3 adlı füze ile büyük savaş gemileri ve denizaltıları vurma kapasitesine sahip, yüksek hızdaki bir sualtı füzesinin denemesini başarıyla yaptığını” açıklamıştı. Tatbikat, 6 Nisan Perşembe gününe kadar sürecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s